SEO ingilizce olarak “Search Engine Optimization” yani “Arama Motoru Optimizasyonu” kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Arama Motorlarında sitelerin yada sayfaların üst sıralara çıkarılmasına yönelik yapılan çalışmaları kapsar

SEO’nun esas amacı, açılımı nedeni ile “Arama Motoru Optimizasyonu” yani Arama Motorlarında üst sıralarda listelenmektir. Bu erek da, sitelerde yer sektör bilgi, hizmet yada satışların daha fazla ilgili kitleye ulaştırılmasını sağlamaktır.

SEO, sitelerin organik yollarla ulaşamayacakları web popülerliğine, natürel görünen metodlar kullanarak ulaşma sanatıdır. Bu web popülerliği, birlikte Google sıralama artışını da getirmektedir.

SEO internet reklamcılığının en prestijli ve girdisi yüksek pazarlama stratejisidir.

İstatistiklere göre Google üzerinde arama yapan kullanıcıların %90’ı yaptıkları arama sonrasında ilk sayfada karşılarına çıkan internet sitelerini ziyaret etmektedir. Sadece geriye kalan %10’luk kesim diğer arama sonuçlarını incelemektedir.

Deneyimli bir çalışma neticesinde artan hit ile alıcı potansiyeliniz ve satışlarınız birlikte artacaktır. Google optimizasyon ve Adwords en etkili reklam biçimidir diyebiliriz. hiçbir reklam modeli size google arama motoru optimizasyonu ve Adwords kadar dönüş sağlamaz. bilhassa google da ilk sayfa yer almak, hemen, derhal her site sahibinin istek ettiği bir durumdur.